Święty   Graal
   Graal     - cudowna lampa Aladyna

(c.d. dyskusji na forum NDW )Część z was uzna, że poruszam mało poważny temat - jednak nie daje mi to spokoju. Chodzi mi o upewnienie się czy aby czegoś takiego jak Cudowna Lampa Aladyna w rzeczywistości nie było. Zasadnicza większość z nas poznała treść tej arabskiej legendy z książki - Baśnie z tysiąca i jednej nocy, wielokrotnie była też ona animowana na filmach rysunkowych i w grach komputerowych. Interesuje mnie wasze zdanie na temat tej legendy, czy może być to zapis realnych faktów ?

- cudowna lampa Aladyna wraz z wydobywającym się z niej dżinnem (demonem)

Każdy z nas powinien wiedzieć że była to jedyna lampa na świecie, jakiej przeznaczeniem było nie świecić. To mnie właśnie zastanawia - dlaczego nazwano ją Lampą. Według legendy lampę tą zamieszkiwał potężny Dżinn, spełniający wszystkie życzenia posiadacza lampy - wystarczyło coś pomyśleć i zapragnąć aby życzenie stało się rzeczywistością. Nie ukrywam że bardzo bym chciał mieć taką Lampę. Odnaleźć autentyk (o ile legenda jest prawdą) tej lampy jest raczej rzeczą niemożliwą, podobnie jak niemożliwym jest odnalezienie Świętego Graala o podobnie cudownych właściwościach - jeśli jednak jest to prawda, to może będę w stanie takie coś sobie zmajstrować.

Już chyba wiecie do czego zmierzam - brakuje nam do kompletu Stoliczka co potrafi sam nakryć się. Wszystkie te cudowne przedmioty łączy ten sam motyw - one spełniają nasze życzenia. Można powiedzieć - to tylko bajki ... zapomnij. Zgodziłbym się z wami i darował sobie, gdyby nie to że powiedzenie - stoliczku nakryj się, miało miejsce podczas Ostatniej Wieczerzy opisanej w świętych księgach.

Przy Ostatniej Wieczerzy obecny był Jezus Chrystus i z tego co nam wiadomo posługiwał się wówczas Świętym Graalem, co według legend potrafił poić oraz karmić (Święty Graal - link u dołu). Tym sposobem piękna bajka o cudownej lampie Aladyna nabiera cech realnych i zaczyna rywalizować ze Świętym Graalem, włączonym do kanonów naszej katolickiej wiary. Takie skojarzenie legend daje podstawę do tego aby zastanowić się na serio - czy aby Święty Graal nie był z wyglądu podobny do Cudownej Lampy Aladyna.

W tym miejscu należy dodać że oba wspomniane legendarne artefakty powinny mieć coś wspólnego z niewidzialnym dla niegodziwych światłem - Lampa z racji nazwy powinna świecić, a z legend wiadomo że od Graala równiez biło światłem. Już wiem co powiecie - nie będe jednak was wyręczał ... możecie powiedzieć mi to osobiście.
autor: Zbigniew Gliński


Zabierz głos w dyskusji na forum NDW : Stożek CzasuData pierwszej publikacji :
         Lampa Aladyna    Warszawa, dnia 19 wrzesień 2007 roku