Święty   Graal
   Mezuza  jako  aktywacja   myśli

(c.d. dyskusji na forum NDW )

> ... Powiedzmy że napisze o przewidzeniu głośnego wydarzenia ... i teraz co, skoro zostało napisane wiec zaistniało w czasoprzestrzeni to - stanie sie ? ... czy mozna tak spowodować zaistnienie faktu ? ...

Samo zapisanie jakiejś myśli lub modlitwy nie przyczyni sie do jego zaistnienia w czasoprzestrzeni, do tego aby coś zaistniało w świecie rzeczywistym potrzebna jest myśl człowieka i jej realizacja. Tak dla przykładu istnienie Biblii czy jakiejkolwiek innej świętej księgi nie przyczynia się do większej świętości nas samych. Mądrości zapisane na papierze trzeba wcielić w życie poprzez świadome postępowanie.

Dobrym przykładem na wyjaśnienie sytuacji jest Mezuza - mały pergaminowy zwój, który w domach Żydów ortodoksyjnych przymocowuje się do odrzwi (stąd nazwa) na wysokości 1/3 drzwi (licząc od góry). Samo umieszczenie w przejściu do domu fragmentu modlitwy nie sprawia że dom taki lub jego mieszkańcy stają się automatycznie bardziej godni łask Boga, Jahwe nie czyta tej modlitwy ani nie sprawdza czy jest ona w tym domu umieszczona według zalecanych zasad. Mieszkańcy równiez nie czytają tej modlitwy przechodząc wejściem do domu (jest ona zwinięta w rulon i schowana do pojemnika).

Zastanówmy się czy jest to jedynie taki zwyczaj w tradycji żydowskiej i nie ma on praktycznego wymiaru - czy jednak jest w tym jakaś mądrość, od której może zależeć przyszłość mieszkańców domu lub narodu. Zobaczmy o czym mówi tekst Mezuzy - w pierwszej części jest to wyznanie uwielbienia Jahwe jako Boga jedynego ... zastanawiające jest wyjaśnienie, znajdujące się w części drugiej (fragment) :

13 Jeśli będziecie słuchać pilnie nakazów, które wam dziś daję, miłując Pana, Boga waszego, i służąc Mu z całego serca i z całej duszy,
14 ześle On deszcz na waszą ziemię we właściwym czasie, jesienny jak i wiosenny, i zbierzecie wasze zboże, moszcz i oliwę.
15 Da też trawę na polach dla waszego bydła. Będziecie mieli żywności do syta.
16 Strzeżcie się, by serce wasze nie pozwoliło się omamić, abyście nie odeszli i nie służyli obcym bogom i nie oddawali im pokłonu,
17 bo zapaliłby się gniew Pana na was, i zamknąłby niebo, aby nie padał deszcz, ziemia nie wydałaby plonów, i prędko zginęlibyście w tej pięknej ziemi, którą wam daje Pan.


... przyznajcie, że jest to mocno powiedziane - o co więc w tym wszystkim chodzi, w jaki sposób Mezuza ma działać ?

Aby było zabawniej należy dodać że podobne praktyki religijne stosowane są również na Dalekim Wschodzie, tam w świątyniach modlitwy wypisane są na rzędem ustawionych kołowrotkach (bębnach modlitewnych) a odmówienie modlitwy polega na zakręcenie bębnem. Wygląda to bardzo zabawnie, idą wierni jeden za drugim gęsiego i każdy z nich będąc w ruchu dotyka pionowo ustawionego walca z zapisaną na nim modlitwą, powodując jego zakręcenie się. Czy taka modlitwa może być skuteczna ?

W moim przekonaniu oba warianty modlitwy mogą być podobnie skuteczne, większą moc oddziaływania będzie miała Mezuza. Będą one skuteczne ponieważ nie ma praktycznie większego znaczenia czy modlitwa jest odmawiana z pamięci, czy jest ona powtarzana za kimś lub czytana, czy jedynie przechodzimy obok niej podobnie jak to ma miejsce w przypadku modlitewnego bębna lub Mezuzy. Ważne w tym wszystkim jest to aby o treści modlitwy pomyśleć w sposób świadomy. Dla Mezuzy ważne jest aby była ona umieszczona na wysokości wzroku, umieszczenie jej w przejściu sprzyja koncentracji oraz wzmocnieniu powstających podświadomie myśli skierowanych do Boga (wedlug poznanej wcześniej treści).
autor: Zbigniew Gliński


Zabierz głos w dyskusji na forum NDW : Stożek Czasu
Linki w/g treści :

- Mezuza http://www.kultura.friko.pl/israel/index.php?sel=mezuzaData pierwszej publikacji :
         Graal - mezuza    Warszawa, dnia 9 wrzesień 2007 roku