Święty   Graal
   Graal     - czarodziejska różdżka

(c.d. dyskusji na forum NDW )

> ... Wspaniały pomysł zbudować coś takiego ... Jednak w to trzeba zakląć odpowiedniego ducha, inaczej nie będzie działać. Procedury są trudne, wymagające wielu wyrzeczeń i, jak wspominałem o tym już kiedyś, mistrz ceremonii nie może wykazywać się brakami fizycznymi- brak choćby jednego zęba go dyskwalifikuje. Tak mówią księgi magii.... (Stefan)

>Moim zdaniem nie trzeba wcale lampy Aladyna by spełniać swe marzenia. Najważniejsza moc tkwi w człowieku ... tak naprawdę ta lampa była zwykłą lampą, bez żadnego dżinna w środku ... (Gawron)


W moim przekonaniu legendy o magicznych właściwościach Arki Przymierza, Świętego Graala oraz Lampy Aladyna są zapisem autentycznych wydarzeń z historii dziejów naszej cywilizacji.

- różdżka w ręku rzymskiego boga Merkury według obrazu Hendrika Goltziusa, 1611 r. (wystawiony w Frans Halsmuseum, Haarlem)

Występowanie zjawisk i zdarzeń określanych magicznymi jest faktem. Charakterystyczną cechą dla magicznych zjawisk, podobnie jak dla zjawisk zwanych cudami jest nagły i niewytłumaczalny naukowo przebieg zdarzeń. W końcu czerwca b.r. portal BBC News informował, że w miasteczku Vardo na północy Norwegii odbyła się (zwołana przez uniwersytety z USA i Skandynawii) konferencja naukowa poświęcona czarom z udziałem ponad 60 ekspertów z całego świata - należy wnioskować, że naukowcy postanowili potraktować sprawę magii poważnie.

Żaden z wspomnianych artefaktów ze starożytności jako taki nie przedstawia praktycznie żadnej wartości o ile nie jest obdarzony mocą sprawczą nadaną mu przez człowieka - każdy z tych magicznych przedmiotów zaczyna działać dopiero wówczas, kiedy człowiek obudzi zamieszkującego w nim Dżinna (demona). Dżinn będzie skłonny zamieszkać jedynie w poprawnie skonstruowanym dla niego siedlisku. Najważniejszą więc rzeczą jest umieć zwabić do siebie odpowiedniego demona. Zwabić demona można specjalną dla niego przynętą. Zachętą do przybycia jest wygodne dla niego miejsce oraz odpowiedni zapach. Uwielbianym przez demony siedliskiem jest Przebłagalnia Arki Przymierza oraz Lampa Aladyna (inaczej Święty Graal) . Uwielbianym zapachem dla demonów jest dym z kadzidła.

Czarodziejska różdżka służy magowi (podobnie jak batuta dyrygentowi orkiestry) do wydawania poleceń oraz kierowania pracą demona, wskazujemy nią miejsce do jakiego ma on udać się (o ile jest ono w zasięgu wzroku) lub kierunek. Odpowiednikami dla czarodziejskiej różdżki (stosowanej względem demonów) - jest bicz, bat, pejcz stosowany wobec innych zwierząt nad którymi chcemy zapanować. Odpowiednio skonstruowana czarodziejska różdżka, podobnie jak cudowna Laska jest w stanie zwabić do siebie demona oraz pomoże nam nim pokierować nawet wówczas kiedy nie dysponujemy Przebłagalnią ani Lampą Aladyna. W tym jednak przypadku nasz demon będzie dużo słabszy.

Widoczna na zdjęciu czarodziejska różdżka rzymskiego boga Merkury (odpowiednik greckiego boga Hermes) przypomina z wyglądu kaduceusz - autor obrazu Hendrik Goltzius pokazał nam poprawnie skonstruowaną różdżkę mistrza w pozycji spocznij. Nie oznacza to jednak że różdżka musi właśnie tak wyglądać, dla potrzeb zabawy różdżką może być dowolny kawałek gałęzi popularnego u nas drzewa. Skuteczność pracy z różdżką zależy od wielkości i mocy demona (zwierza) jakiego zamierzamy poskromić oraz od umiejętności właściciela.
autor: Zbigniew Gliński


Zabierz głos w dyskusji na forum NDW : Święty GraalData pierwszej publikacji :
         czarodziejska różdżka    Warszawa, dnia 25 wrzesień 2007 roku